بانک اطلاعات مشاغل برتر-ثبت آگهی رایگان
موضوعات وبسايت
طراحی سایت
اخبار و مقالات
كد مطلب: 80526807          تاريخ انتشار: 1393/11/10 15:31          تعداد بازديد: 18764

گروه: مناظر زيبا          


قلعه رودخان

دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.


قلعه رودخان قلعه ای تاریخی است در استان گیلان ( شمال ایران ) که دارای چشم اندازی زیبا - مسیری سرسبز و خود قلعه نیز بسیار جالب و تا حدود زیادی سالم است. ( این قلعه در طول تاریخ خود توسط هیچ مهاجمی فتح نشد .ارتفاع بخش های قلعه متفاوت است. و واضح است که روی مکان مناسبی ساخته شده و این طور نبوده که زمین و شرایط را برای ساخت قلعه مسطح کنند بلکه خود قلعه را از ابتدا منطبق و هماهنگ با محیط و شیب زمین و پستی و بلندی ها طراحی کرده اند.وجود چشمه طبیعی در مرکز قلعه و سایر پیش بینی ها از درب اضطراری خروج گرفته تا برج دیدبانی و اطلاعاتی در خارج قلعه و روی کوه مقابل ... همه و همه نشان از خلاقیت و ابتکار سازندگان آن و شناخت صحیح محیط و منطقه زندگیشان دارد.
مساحت قلعه حدود 22300 متر مربع و محیط آن 1260متر است.قلعه رودخان چون بر روی دو قله کوه بنا شده است، به سه بخش غربی و میانی و شرقی تقسیم می شود. قسمت غربی روی شیب تند کوه بنا شده ارتفاع( 778 متری از سطح دریا).قسمت میانی که دروازه ی اصلی در آنجا قرار دارد، در پایین ترین سطح قلعه قرار دارد. قسمت شرقی بر فراز تپه ی 670 متری بنا شده است.

این قلعه دارای کاربرد نظامی بوده و بر این اصل نظامی دنیای باستان بنا شده که همواره از بالا به پایین به دشمن حمله کنید بنابراین ورودی قلعه در پایین ترین قسمت قرار گرفته و در طراحی مسیرهای قلعه از شیب تند استفاده شده که همواره نگهبانان و ساکنان قلعه در ارتفاع بالاتر قرار داشته باشند. همین طور درب های ورودی و پنجره اتاق ها و برج ها بسیار تنگ می باشد به طوری که تا وارد یکی از اتاق ها نشوید باور اینکه شخصی بتواند در آنجا به راحتی بیاستد سخت است اما بعد از ورود به اتاق می بینید که با استفاده از هلال ها و طاق ها حداکثر فضای بهینه ممکن فراهم شده است . من قصد شرح در مورد این قلعه و تاریخ آن را ندارم برای اطلاعات کامل تر می توانید به این سایت مفید و به روز مراجعه کنید :
کد:
http://www.iran-iraniha.com/tourist/IShow.aspx?id=11
در این صفحه تنها قصد دارم تعدادی از عکس هایی که خودم گرفتم را به اشتراک بگذارم :

توضیح : برای جلوگیری از سنگین شدن صفحه و سهولت دیدن عکس ها کاهش حجم داده شده اند ولطفا برای دیدن عکس ها در اندازه بزرگتر روی هر عکس کلیک کنید .برای رسیدن به قلعه باید مسیر بسیار زیبا و سرسبز به طول 2 کیلومتر را پیاده از پله بالا بروید . ای کاش در آینده امکان دسترسی راحت تر برای افراد با شرایط جسمی و سنی مختلف در نظر گرفته شود اما بالا رفتن از پله ها ممکن است در حدود 50 دقیقه طول بکشد و توصیه می کنم که هنگام پایین آمدن سعی کنید با سرعت کمتری پایین بیایید چون در وقت پایین آمدن فشار بیشتری به زانوها وارد می شود.

دو عکس سمت راست در یک روز زمستانی و عکس سمت چپ را امروز 21 مهر 1391 از راه پله ای گرفتم.


یکی از زیبایی های راه جاده ای وجود کوه و جنگل و رودخانه همه در کنار هم است.


اگر در فصل بهار یا تابستان بروید درختانی زیبا و سرسبز را در سرتاسر مسیر مشاهده می کنید. هر قسمتی انگار یک تابلوی نقاشی طبیعی است...تصویر بالا قسمت میانی قلعه را نشان می دهد. در انتهای تصویر ( قسمت بالا )برج ورودی به قسمت شرقی و ابتدای قسمت شرقی را مشاهده می کنید. متاسفانه فعلا قسمت شرقی جهت مرمت بسته است . در قسمت پایین سمت چپ عکس سقف دروازه را مشاهده می کنید که مردم روی آن ایستاده اند. در واقع دروازه ورودی قلعه در قسمت پایین این قسمت وجود دارد که سقف آن در این تصویر هست. چون در نظر داشتم که نمای نسبتا کاملی از این قسمت میانی قلعه که از دوبخش سمت چپ و راست آن ( منظور بخش های غربی و شرقی است ) پایین تر است بگیرم عکس فوق را با شیوه " پاناروما " گرفتم و برای دیدن تصویر کامل با اندازه بزرگتر باید روی تصویر بالا کلیک کنید.
در تصویر بالا دیوارهای دو طرف بخش میانی قلعه و برج های نگهبانی را مشاهده می کنید. قسمت میانی قلعه از دو بخش دیگر کم عرض تر است .از دروازه به سمت بخش غربی حرکت کردم ... اولین تصویر سمت راست ( بالا ) ورودی آب انبار و چشمه را نشان می دهد که در پایین ترین نقطه قلعه قرار دارد. همین طور که در بخش غربی پیش می رویم باید به بالا صعود کنیم و تصویر وسط نمای سقف آب انبار هست . کلا سمت غربی در روی قله ی غربی کوه قرار دارد و کل مسیر پله است و ارتفاع افزایش پیدا می کند . تصویر سمت چپ هم یکی از اتاقک های نگهبانی را نشان می دهد که روزنه کوچک پنجره مشخص است . کلا درب های ورودی و پنجره ها تا حد امکان تنگ ساخته شدند که دشمن به راحتی نتواند وارد شود و یا دست کم بیش از یک نفر نتواند همزمان به داخل اتاق حمله کند . و لذا نگهبان همواره با حداکثر یک نفر ممکن است بجنگد و کلا جای ورود چند نفر همزمان نیست . اما فضای داخل اتاق مناسب و به اندازه است.تصویر سمت راست ( بالا ) نمایی از شیب و ارتفاع مسیر پله ای در قسمت غربی قلعه به طرف " شاه نشین " است. و تصویر میانی پله های سمت دیگر "شاه نشین " را نشان می دهد . شاه نشین که در سمت غربی قلعه و انتهای آن قرار دارد مرتفع ترین موقعیت را دارد و همان طور که در تصویر سمت چپ می بینید قسمت میانی و شرقی قلعه را می توان از این قسمت دید . جدای اینکه در کوه مقابل یک دیده بانی اطلاعاتی است که کامل بر قلعه دید و اشراف دارد.تصویر سمت راست نمایی از قسمت شرقی قلعه است که بیشتر محل استقرار سربازان و افسران و حتی انبار تجهیزات و نیز درب اضطراری فرار بوده و ظاهرا قسمت مهم قلعه است که به علت مرمت بسته بود و امکان تهیه تصویر از قسمت شرقی قلعه نبود اما در تصویر سمت چپ از سمت ابتدای ورودی شرقی گرفته شده و از این زاویه قسمت وسط و دروازه و نیز قسمتی از بخش غربی را نشان می دهد. این تصویر را برای این گرفتم که از این جهت هم بتوانید قلعه را ببینید.
بی شک قلعه رودخان یکی از زیباترین مکان های دیدنی استان گیلان است که هم از نظر زیبایی طبیعی منطقه و مسیر و هم از نظر تاریخی قلعه دارای اهمیت است.

دیدن قلعه مستلزم طی مسافت حدود 60 کیلومتر با ماشین از رشت و دو کیلومتر پیاده روی در مسیر پله ای تا قلعه( حدود 50 دقیقه تا یک ساعت ) و نیز صعود از پله های بسیار و با شیب تند برای دیدن قسمت های مختلف قلعه می باشد اما مطمئن باشید که بعد لذت بردن از این همه مناظر زیبا و دیدنی های جالب قلعه ای اسرار آمیز از گذشتگان و نیز تنفس هوای بسیار سبک و پاک منطقه جایی که هم جنگل و هم کوه و هم رودخانه با زیبایی هر چه تمام تر در یک جا قرار دارند قطعا برای دفعات بعد هم فرصت تجدید دیدار این مکان را از دست نخواهید داد.

امیدوارم در این چند دقیقه که این مطالب را خواندید توانسته باشم تجربه ی قشنگ بازدیدم از این قلعه را با شما به اشتراک بگذارم و از نگاه من مسافرتی مجازی به قلعه رودخان کرده باشید.

محسن - پاییز 1391 -

منبع: http://forum.golzarion.com/entry.php?b=10


نظرات كاربراننظر شما

  • لطفا با حروف لاتین تایپ نفرمایید.
  • از ارسال نظرات نا مربوط با متن موضوع، تکرار نظر دیگران، توهین به نظردهندگان و ارسال متن های طولانی خودداری فرمایید.
  • لطفا نظرات، مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • نظر شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد بود.
  • در غیر این صورت، مطلب مورد نظر قابل نمایش نخواهد بود.
امروز: چهارشنبه 3 مرداد 1403 ساعت: 12:33
ثبت اطلاعات كسب و كار
محل تبليغ شما
محل تبليغ شما
  • نظرسنجي
نظر شما درباره وبسايت مشاغل برتر چيست؟
شما مي توانيد نظر خود را در صفحه نظرسنجي به صورت نوشتاري بيان كنيد.
مشاهده نتايج

اطلاعات تماس


تلفن تماس: 02177552854 , 02177588825
ايميل: info @ mbartar.ir


كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به وبسايت مشاغل برتر
طراحي سايت توسط شركت دبيرا

آمار بازديد وبسايت


دسترسي سريع


عضويت در خبرنامه

با عضويت در خبرنامه وبسايت مشاغل برتر،
اطلاعيه ها را از طريق پست الکترونيکي دريافت کنيد

ما را دنبال کنید: fb gp
نماد اعتماد الكترونيكي